İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Tokat Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

UNUTMADIK!, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi... 09 Kasım 2017

17 Ağustos Marmara Depreminin üzerinden 87 gün geçtikten sonra, henüz depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde ikinci bir deprem meydana geldi: 12 Kasım 1999...Bu kez depremin merkez üssü Düzce'ydi...Saatler 18.57'yi gösterdiğinde, Düzce kuvvetli bir darbe ile sarsıldı ve yıkıldı. Bu kez 17 Ağustos depreminden daha büyük şiddetle sarsılan Düzce 30 saniye içinde adeta yerle bir oldu. Merkez üssü Düzce olan deprem, Kaynaşlı'yı da yerle bir ederken, Bolu'nun da bir bölümünde can ve mal kayıplarına neden oldu.
12 Kasım depreminde Düzce, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca'da toplam 710 kişi hayatını kaybederken 2.678 kişi de yaralandı.
Kurumumuz olarak geçmişimizde yaşadığımız bu acı olayları bir daha yaşamamak ve çocuklarımızıın bu acı olaylardan dersler çıkarmasını sağlamak amacı ile M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesinde Afet ve Acil Durumlara ilişkin eğitim ve tatbikat düzenledik. Tokat AFAD, İtfaiye Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve 112 Ekipleri ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz eğitim sırasında çocuklarımıza Afete Hazır Okul Eğitimi verildi. Ardından okulda Deprem Tahliye Tatbikatı yapıldı.Deprem sırasında üst katlarda mahsur kalan öğrenciler itfaiye merdiveni kullanılarak aşağıya indirildi. Yine üst katta yaralanarak mahsur kalan bir öğrenci 112 ve AFAD Ekipleri vasıtası ile kurtarılarak sağlık kuruluşuna gönderildi.