İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
TOKAT
Tokat Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Tokat AFAD İl Müdürü Turan UZUN’dan Mesaj Var… 14 Temmuz 2017

Tokat İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sayın Turan UZUN tüm Tokat Halkımızı 14-15-16 Temmuz 2017 tarihinde Tokat Cumhuriyet Meydanında yapılacak olan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anma etkinlikleri kapsamında “o kahraman sensin” kampanyası AFAD Standına davet ettiğini söyledi.
Ülkemizin afet ve acil durumlar ve sivillerin bireysel korunması ve ülke savunmasına destek vermesini gerektirecek olaylara karşı hazırlıklı olmak için yürüttüğü çalışmalarda önemli bir dönüm noktası olan ve halkımızı da yürüttüğümüz çalışmalara bizzat katılmasını sağlayacak “o kahraman sensin” kampanyası başlatılmıştır.
Başkanlığımız kurulduğu günden bu yana, afet ve acil durumlara ülkemizin hazırlıklı olması için çalıştı. Can kaybını ve hasarları önceden alınacak tedbirlerle azaltmayı hedefledi. Bir anlamda ülkemizin, afetlere bakış açısında bir dönüşüm gerçekleştirdi. Afet ve acil durum anına değil öncesinde alınacak tedbirlere ağırlık verildi.
Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye verdiği “İnsanı Yaşat ki devlet yaşasın” nasihatin de olduğu gibi yürüttüğümüz tüm çalışmalarımızın odağında her zaman insanımız oldu. Daha çok can kurtarmak ve daha hızla afet bölgelerine ihtiyaç duyulan hizmetleri götürmek için teknolojinin imkânlarından en üst seviyede yararlanarak yeni sistemler geliştirdik. Afet öncesinde, sırasında ve sonrasında risklerin azaltılmasına her şeyden çok önem verdik.
Sivil savunma, içinde bulunduğumuz günlerde önemi giderek artan bir konuma gelmiştir. Çünkü sivil savunma ülkemizin başına gelebilecek her türlü felakette halkın korunması ve aynı şekilde halkın da devletimizin bekasının sağlanması için devletimize verebileceği destekler anlamına gelir.
Şöyle bir dönüp yakın tarihimize bakarsak, milletimizin, 15 Temmuzda yazdığı gibi pek çok kahramanlık destanı yazdığını görebiliriz. Sivil savunma olmadan vatanımızın yalnız askeri unsurlarla savunulması mümkün değildir.
Sivil savunma, halkın öncelikle kendi canını koruması sonrasında da etrafındakilere yardım etmesi demektir. Bireyden yani vatandaşlarımızdan güç alan bir sistemdir. Unutmamalıyız ki afet ve acil durumlarda, devletin imkânları derhal seferber edilse de etkilenen bölgenin büyüklüğü konumu ve diğer etkenler nedeniyle ilk anda yardım alabilmek her zaman mümkün olmayabilir.
Hem ulusal hem de uluslararası uygulamalarda görülmektedir ki afet ve acil durumların ilk 72 saatinde halkın kendi kendini idame ettirebilecek tedbirleri alması esasına göre hazırlık yapılması esastır. Yapılan araştırmalar afetlerin ilk 72 saatinde hayatların büyük oranda komşuları ve o an çevrede bulunan gönüllü ekipler tarafından kurtarıldığını göstermektedir.
Yani asıl kahraman sizlersiniz. Afet ve acil durumların yönetimine bireysel olarak katılım sağlanması, bireylerin belirli konularda profesyonel ekiplere yardım etmek üzere alacağı eğitimlerle mümkün olacaktır. Bu nedenle AFAD olarak eğitimler ve tatbikatlar düzenleyerek vatandaşlarımızla iç içe bir afet ve acil durum yönetim sistemini hayata geçireceğiz.
Yaşına, mesleğine ve ilgi alanlarına göre başvurularını gerçekleştiren vatandaşlarımız ilgili ekiplerde görevlendirilmek üzere AFAD gönüllüsü kimlik kartlarını alacaklardır.
Hafif arama kurtarma, basit yangınlara müdahale, ilk yardım, sığınakların yönetimi gibi konularda profesyonel ekiplere destek olmak üzere AFAD gönüllüleri sistemde yerini alacaklardır.
Hedefimiz “İnsanımızın AFAD gönüllüsü olarak yalnızca sevdiklerinin değil herkesin kahramanı olmasını sağlamaktır.”