İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
TOKAT
Tokat Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

O KAHRAMAN BENİM .................................. 14 Nisan 2017

Ülkemizin afet ve acil durumlar ve sivillerin bireysel korunması ve ülke savunmasına destek vermesini gerektirecek olaylara karşı hazırlıklı olmak için yürüttüğü çalışmalarda önemli bir dönüm noktası olan ve halkımızı da yürüttüğümüz çalışmalara bizzat katılmasını sağlayacak “o kahraman sensin” kampanyası Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi KAYNAK tarafından 07.03.2017 tarihinde başlatılmıştır.
Başkanlığımız kurulduğu günden bu yana, afet ve acil durumlara ülkemizin hazırlıklı olması için çalıştı. Can kaybını ve hasarları önceden alınacak tedbirlerle azaltmayı hedefledi. Bir anlamda ülkemizin, afetlere bakış açısında bir dönüşüm gerçekleştirdi. Afet ve acil durum anına değil öncesinde alınacak tedbirlere ağırlık verildi. Hep birlikte afet ve acil durumlara müdahale kapasitemizde önemli artışlar gerçekleştirdik.
Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye verdiği “İnsanı Yaşat ki devlet yaşasın” nasihatin de olduğu gibi yürüttüğümüz tüm çalışmalarımızın odağında her zaman insanımız oldu. Daha çok can kurtarmak ve daha hızla afet bölgelerine ihtiyaç duyulan hizmetleri götürmek için teknolojinin imkânlarından en üst seviyede yararlanarak yeni sistemler geliştirdik. Afet öncesinde, sırasında ve sonrasında risklerin azaltılmasına her şeyden çok önem verdik. Ülkemizin coğrafi ve jeopolitik konumu nedeniyle daha sonra yaşanabilecek afetlere daha iyi hazırlanmak zorundaydık. Bunu başarmak içinde her geçen gün afetlere daha hazır bir ülke olmak yolunda ilerlemeye devam etmeliyiz.
Hem ulusal hem de uluslararası uygulamalarda görülmektedir ki afet ve acil durumların ilk 72 saatinde halkın kendi kendini idame ettirebilecek tedbirleri alması esasına göre hazırlık yapılması esastır. Yapılan araştırmalar afetlerin ilk 72 saatinde hayatların büyük oranda komşuları ve o an çevrede bulunan gönüllü ekipler tarafından kurtarıldığını göstermektedir.
Yani asıl kahraman sizlersiniz. Afet ve acil durumların yönetimine bireysel olarak katılım sağlanması, bireylerin belirli konularda profesyonel ekiplere yardım etmek üzere alacağı eğitimlerle mümkün olacaktır. Bu nedenle eğitimler ve tatbikatlar düzenleyerek vatandaşlarımızla iç içe bir afet ve acil durum yönetim sistemini hayata geçireceğiz.
Elbette bireysel olarak afet ve acil durum yönetim sistemine katılımın sınırları olacaktır. Yaşına, mesleğine ve ilgi alanlarına göre başvurularını gerçekleştiren vatandaşlarımız ilgili ekiplerde görevlendirilmek üzere AFAD gönüllüsü kimlik kartlarını alacaklardır.
Hafif arama kurtarma, basit yangınlara müdahale, ilk yardım, sığınakların yönetimi gibi konularda profesyonel ekiplere destek olmak üzere AFAD gönüllüleri sistemde yerini alacaklar.
 
“Sizleri AFAD gönüllüsü olarak yalnızca sevdiklerinin değil herkesin kahramanı olmaya davet ediyoruz.
 
AFAD Gönüllüsü olmak için Tokat İli için Tokat İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Birimine başvurunuz.